ازدواج کرونایی

ازدواج کرونایی؛ خوب یا بد؟

۱۴۰۰-۰۳-۲۰ 0 دیدگاه

شیوع جهانی ویروس کرونا با تغییرات زیادی در رفتارها ، آیین ها و فعالیت های اجتماعی همراه شد که نمونه عینی آن را می توان در برگزاری مراسم عقد و ازدواج جوانان کشور دید. این ماه ها چون گذشته،  بوق و شیپور کارناوال های عروسی در خیابان های کشور به چشم نمی خورد و خانواده ها با برگزاری آیین ساده و به عبارتی خودمانی، زوج های جوان را راهی خانه بخت می کنند تا به دور از چشم کرونا، سرو سامان بگیرند.

به طور قطع می توان گفت که شیوع کرونا نقطه عطف و سرآغاز یک تحول در زندگی بشری است و آیین ها، آداب و رسوم هم از آن متاثر شده و به قول برخی کارشناسان، همسانی و یکنواختی هایی در سرای هستی به وجود آورده که یکی از این یکنواختی ها در عروسی ها قابل مشاهده  است.

این روزها ، مجالس پرطمطراق با آداب و رسوم مختلف در پیوندهای مشترک زندگی جای خود را به نشست مختصر خانواده دختر و پسر و برگزاری مراسم کوتاه عقد محضری داده و خانواده ها هزینه های جشن ازدواج را به تهیه جهیزیه و تامین وسایل خانه زوج های جوان اختصاص می دهند که البته با گرانی امروزی اجناس ، رقم زیادی می شود.

تغییر این بخش از زندگی بیانگر آن است که توجه به سلامت جوانان در نگاه نخست خانواده ها قرار گرفته هرچند که مواردی اندک از آیین های تجمعی ازدواج هنوز وجود دارد اما قاطبه جشن های ازدواج  در استان البرز به سبک روزگار کرونایی و پرهیز از تجمع و تجمل برگزار می شود.

 شروع زندگی ساده

بنابر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا برگزاری مراسم عروسی و عزا باید تا اطلاع بعدی تعطیل شود و در این شرایط کرونایی باید سبک های زندگی برای حفظ سلامت تغییر کند تا دوران خطرناک کرونا سپری شود. براین اساس  با حضور حداقلی میهمان مراسم خود را با  آیینه ، شعمدان و غنچه های سفره عقد دفاتر ازدواج مزین می کنند و به جای معطرشدن با گلاب و عطر به مواد ضدعفونی کننده، آغشته

شده است. این تغییر سبک در ازدواج های ایرانی به واسطه میهمان ناخوانده کرونا در کشور به قول برخی از مردم سبب شد تا بیشتر زوج ها به برگزاری مراسمی ساده و کم خرج بسنده کرده و راه ساده تری را برای تشکیل زندگی مشترک در پیش گیرند.

تبریک در فضای مجازی

اقوام و فامیل در این روزهای کرونایی بیشتر از قاب فضای مجازی نظاره گر مراسم ساده پیوند ازدواج جوانان بوده و پیام های تبریک  و آرزوی خوشبختی نیز در همین فضا نثار زندگی مشترک این زوج ها می شود.

کرونا فرصتی برای ازدواج های حسنه

خوشبختانه تهدید کرونا باعث شده  تا جشن  ازدواج با حداقل تشریفات و هزینه ها انجام شود و جوانان زندگی را با سادگی وسهولت بیشتری آغاز  کنند. این روز ها شاهد آن هستیم که شیوه برگزاری مراسم ازدواج  به سنت نبوی نزدیک تر شده و  بسیاری از زوج‌ها نیز با شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفتند به جای هزینه‌های عروسی و تشریفات، زندگی مشترک‌شان را با هزینه کمتر آغاز کنند و با صرف این هزینه ها در زندگی خود بتوانند سریع تر برمشکلات اوایل زندگی فایق آیند.

سخن آخر

تشکیل زندگی در این روزگار کرونایی به دور از تشریفات و تجمع ها بیانگر آن است که خانواده های ایرانی به اهمیت این موضوع پی برده اند که باید از حوادث ناگوار ناشی از کرونا جلوگیری کرد و سلامت خود و دیگران را بر  شادی زودگذر اما تلخ و خطرآفرین ترجیح داد.

از دیگر سو برگزاری مراسم ساده عقد و ازدواج جوانان در سایه کرونا نشان می دهد که زندگی همچنان در جریان است و مردم با اینکه از مشکلات اقتصادی و کرونایی رنج می برند اما به فکر ساماندهی زندگی جوانان بوده و آنان را راهی خانه بخت می کنند.

برچسب ها : ازدواج اسلامی, ازدواج در کرونا, ازدواج ساده, ازدواج کرونایی, هزینه ازدواج, هزینه مراسم عقد,


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.