تاریخچه عقد

تاریخچه سفره عقد در ایران

۱۴۰۰-۰۲-۱۷ 0 دیدگاه

چیدن سفره عقد و تاریخچه سفره عقد جزو یکی از سنت‌ها و رسوم کهن ایرانیان بوده است که هنوز هم در بین آن‌ها رایج است .ایرانیان قدیم بر این عقیده و باور بودند که چیدن سفره عقد و نماد‌هایی که داخل سفره قرار می‌گیرد می‌تواند برای زوج‌های جوان شادی و خوشبختی را به همراه داشته باشد.

مرسوم است که سفره عقد در مراسم عقد پهن شود سپس عروس و داماد روی این سفره بنشینند و در حضور قرآن و با تلاوت خطبه عقد توسط عاقد به صورت رسمی‌ با هم ازدواج کنند. هر کدام از اجزای سفره عقد، پر از معناهای ویژه و مخصوص به خود است که هرکدام پیامی را به همراه دارد. در ادامه با برخی از این مفاهیم آشنا می شوید.

ایرانی‌ها و افراد محلی بر اساس آداب و رسوم خود سفره‌های متفاوتی طراحی می‌کنند. در بعضی از استان‌ها حتی رسم است که دوغ، ماست و کره نیز در سفره‌ها وجود داشته باشد اما به طور کلی براساس سلیقه و آداب و رسوم هر شهر سفره عقد‌های سنتی متفاوتی در مناطق مختلف کشور طراحی می‌شود.

تاریخچه سفره عقد

تاریخ دقیقی در مورد پیدایش سفره عقد وجود ندارد اما شواهد نشان می‌دهد که چیدن این سفره به زمان قبل از پیدایش اسلام نیز بر می‌گردد اما پس از تشکیل اسلام این سفره دارای هویتی اسلامی ‌نیز می‌شود. قرآن، آیینه، آب و جام عسل از اجزای اصلی این سفره بوده است اما اشیاء دیگری نیز بر اساس قومیت‌های مختلف و عقاید مذهبی افراد روی سفره‌ها قرار می‌گرفته است.

سفره‌های عقد در زمان‌های گذشته بسیار ساده و کم هزینه بودند و نمادی برای خوشبختی و سعادتمندی زوج‌های جوان محسوب می‌شدند. شواهد نشان می‌دهد مهم ترین هدف اقوام گذشته از چیدن سفره عقد تلاش در جهت این است که زوج‌های جوان با وجود این نماد‌ها در آغاز پیوندشان زندگی خوب و موفقی را آغاز کنند.

 فلسفه وجود قرآن، آینه و شمعدان، سکه و آب در سفره عقد

قرآن به علت اینکه پیامی‌از طرف خداوند است جهت تحکیم ازدواج باید سر سفره وجود داشته باشد. قرآن باید حتما روی رهل قرار گیرد تا احترام کلام خداوند حفظ شود.آینه ای نیز بر سر سفره قرار می‌گیرد تا عروس و داماد یکدیگر را در آینه ببینند. شمع‌هایی که در کنار آینه قرار می‌گیرد نیز بیانگر روشنایی و گرمای خانه هستند.

سکه درون سفره نیز جهت افزایش رزق و روزی زوج‌ها استفاده می‌شود. وجود آب بر روی سفره به خاطر اینکه مایه حیات انسان است بسیار مهم است و اغلب خانواده‌ها به وجود آب روی سفره عقیده دارند.برخی از طراح‌های سفره عقد درون تنگ آب نیز گل‌هایی برای تزیین قرار می‌دهند.

 فلسفه وجود شاخه نبات و نان و پنیر و سبزی

شاخه نبات نماد شیرینی دوران زندگی است و هر کدام از طراح‌های سفره عقد بر اساس سلیقه زوج‌ها و خودشان طرح‌های مختلفی را روی شاخ نبات اجرا می‌کنند. نان و پنیر و سبزی نشانگر وسعت روزی است و سبزی نیز نمایانگر سرسبزی و سلامتی است.وجود نان و پنیر و سبزی در سفره بسیار ضرورت دارد.اسفند نیز به خاطر دور شدن عروس و داماد از حوادث بر سر سفره قرار می‌گیرد.

 فلسفه میوه‌های مختلف در سفره‌های عقد

بهره مند شدن عروس و داماد از تمام نعمت‌های طبیعی خداوند علت وجود میوه‌هایی مانند انار و سیب سرخ بر سر سفره است اما وجود میوه‌هایی مانند آناناس و موز و غیره فقط به خاطر زیبایی ظاهری آن‌ها و تزیین سفره است و وجود آن‌ها ضروری نیست همچنین این میوه‌ها بر اساس سلیقه طراح میوه آرایی می‌شوند و تغییراتی بر اشکال آن‌ها وارد می‌شود. طراحی ظرف عسل در سفره بسیار مهم است.

در مراسم عقد مرسوم است که عروس و داماد با قرار دادن عسل در دهان همدیگر زندگی شیرینی را در کنار هم آغاز کنند. تخم مرغ نماد ادامه نسل و صاحب فرزند شدن است و چیدمان آن نیز بر اساس سلیقه طراح سفره عقد است. قرار گرفتن گل نیز در سفره‌های عقد به خاطر ایجاد شادابی و سر زندگی در دوران زندگی زوج‌ها است. همچنین حلقه به خاطر اهمیتش در بنیان ازدواج دارای تزئین خاص و زیبایی است.

 فلسفه قند ساییدن بر سر عروس و داماد در مراسم عقد

در مراسم عقد خانم‌های خوشبخت روی پارچه سفیدی بر سر عروس و داماد کله قند می‌سایند که این کار نماد بارش شادی و شیرینی و نعمت بر سر عروس و داماد است همچنین در مراسم عقد کنان به رسم یادگاری مهمانان هدیه‌ای به عروس و داماد نیز می‌دهند.

 

 

برچسب ها : اتاق عقد, ازدواج, تاریخچه عقد, سالن عقد, سفره عقد, مراسم عقد,


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.