عروسی

تاریخچه مراسم عروسی در ایران

۱۴۰۰-۰۲-۱۶ 0 دیدگاه

عروسی یا سور مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می­شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ­ ها ، ادیان و مذاهب ، گروه­های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون ، به اشکال مختلفی برگزار می­گردد . جشن عروسی از مبحث کارکردی ازدواج جدا بوده و بخش قانونی و کارکردی ازدواج در کشورهای گوناگون ، معمولا در دفاتر انجام می­شود . در ادامه به تاریخچه این مراسم می پردازیم.

تاریخچه عروسی

برگزاری جشن عروسی ریشه در اعماق قبل از تاریخ دارد . در انجیل از معجزه عیسی در یک مراسم جشن عروسی در روستای قانا به تفضیل سخن گفته شده است .

در ایران نیز جشن عروسی پیر شالیار که ریشه­ های کهن اساطیری دارد ، هنوز همه ساله سالگرد ازدواج وی در مناطقی از کردستان گرامی داشته می­شود . همچنین در مونیخ از سال 1810 میلادی ، جشن اکتبر با مناسبت مشابهی هر ساله برپا داشته می­شود.

رسوم مشترک جهانی

رسوم عروسی در فرهنگ بسیاری از ملل جهان مشترک است . تبادل حلقه ازدواج ، تبادل پول (مهریه ، شیربها و مانند آن ) ، هدیه دادن گل ، میهمانی در شب عروسی ( ولیمه ) ، موسیقی ، شعرخوانی ، دعا و خواندن کتب مقدس ( مانند قرآن ) در فرهنگ ملل گوناگون به شکل­های مختلف و با جزئیاتی متفاوت وجود دارد . برخی دیگر از رسوم ، مانند رقص عروس و داماد یا بریدن کیک ، اگرچه در برخی از فرهنگ­ها مشابهند ، ولی در تمامی فرهنگ­ها وجود ندارند .

لباس عروس

لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی داشته است . همه عروس­ها مایل بودند زیباتر به نظر برسند . گاهی جواهرات نصب شده بر لباس عروس از لباس وی پر اهمیت­تر بوده است و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می­شد. زیاده روی در این کار باعث شد تا در قرن پانزدهم میلاد در انگلستان ، شاهزاده مارگریت مجبور شود به دلیل سنگینی لباسش ، برای راه رفتن از دو همراه کمک بگیرد .

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید ، به انگلستان در دوره ملکه ویکتوریا باز می­گردد . با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در برخی از کشورها ، بسیاری از ملل همچون هندیان ترجیح می­دهند با لباس رنگی و ملی خود مراسم عروسی را به جا آورند .

مذاهب مختلف

تاریخچه عروسی در اسلام

یکی از رسم­ها و سنت­های اسلامی در مراسم عروسی << ولیمه دادن >> است. ولیمه دادن یعنی دعوت عده ای از مومنین و ارحام و همسایگان و فقرا به میهمانی صرف غذا. حضرت محمد(ص) در این باره می­گوید : ولیمه در پنج مورد است : ازدواج ، تولد فرزند ، ختنه ، خرید منزل ، مراجعت از مکه معظمه .

این رسم بقدری مورد توجه پیامبر اسلام است که در مراسم عروسی علی بن ابیطالب(ع) و فاطمه زهرا (س) برآن تاکید کرد. همچنین روایت­های بسیاری در مورد تهیه آن ولیمه وجود دارد که همگی بر ساده بودن آن صحه می­گذارند.

تاریخچه عروسی در زرتشت

در آئین زرتشتیان ایران ، مراسم عقد و عروسی همزمان برگزار شده و گاه به آن <<انجمن>> می­گویند .

برچسب ها : اتاق عقد, ازدواج, انواع عروسی, تاریخچه عروسی, تاریخچه عروسی ایران, تاریخچه عقد, سالن عقد, سفره عقد,


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.